Kotwy Mechaniczne

Kotwa mechaniczna charakteryzuje się większą wytrzymałością niż jej odpowiednik wykonany       z tworzywa sztucznego. Kotwa tego typu w całości wykonana jest ze stali i stosuje się ją                 w podłożach pełnych, a najczęściej (jak nie przede wszystkim) w betonie, gdyż siły naprężeniowe, które powstają w momencie wwiercania i mocowania kotwy są na tyle duże, że potrzebują mocnego podłoża.

Jeżeli chodzi o jej aplikację, to wygląda ona analogicznie jak w przypadku kołka rozporowego. Jak już wspomnieliśmy, osiąga lepszą wytrzymałość niż kołek rozporowy, jednak aby kotwa mogła osiągnąć swoje wysokie parametry wytrzymałościowe, po jej zamontowaniu, na otwory musi napierać bardzo dużą siła, nawet 3-krotnie większa, dlatego podłoża puste lub stare czy też zniszczone, nie nadają się do tej techniki.

Dla przykładu: jeżeli mamy coś co waży 100 kg i chcemy aby nasze zamocowanie wytrzymało tą wagę, musimy na ścianki boczne otworu oddziaływać z stałą silą w wysokości aż 3-krotnie większą – w naszym przypadku będzie to 300 kg, czyli 300 kg stałego nacisku musi działać zanim poddamy nasze zamocowanie obciążeniu. Nazywa się to naprężeniem wstępnym wprowadzanym do otworu.

Ta właśnie właściwość kotwy mechanicznej powoduje, że technika mocowania mechanicznego jest bardzo ograniczona, w związku z tym częściej stosuje się mocowanie za pomocą kotew chemicznych. Technika ich mocowania jest prosta w zastosowaniu i dająca świetny efekt – zapewnia bezpieczne, stabilne, bardzo wytrzymałe spojenie, które dodatkowo zabezpiecza otwór przed dostaniem się do niego wody oraz innych chemikaliów.

Dla Państwa posiadamy szeroki wachlarz kotew mechanicznych jak i chemicznych wielu renomowanych firm m.in. Fischer, Hilti