Podkładki spełniają istotną rolę w połączeniu śrubowym - oddzielają śruby i nakrętki od elementu, który jest łączony za ich pomocą, minimalizując tym samym ryzyko poluzowania się i odkręcenia połączenia. Podkładki metalowe stosuje się również w celu zwiększenia powierzchni nacisku na łączony materiał, co znacznie zmniejsza możliwość uszkodzenia łączonych elementów. Podkładki wykorzystywane są w wielu różnych branżach: przede wszystkim w budowlanej, ale także motoryzacyjnej, meblowej oraz przemysłowej i elektronicznej przy produkcji urządzeń czy maszyn.
Podkładki stalowe w standardowym ujęciu wykonane są ze stali węglowej w powłoce surowej. Mogą zostać pokryte dodatkowo ocynkiem galwanicznym (zn), ogniowym (TZN) bądź płatkowym (dacromet, geomet), który zwiększa ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Do bardziej ekstremalnych warunków polecamy zaś podkładki ze stali nierdzewnej A2 oraz stali kwasoodpornej A4. Ponadto w ofercie posiadamy również podkładki produkowane z tworzyw sztucznych (poliamid, nylon, polietylen), które są szczególnie wytrzymałe w konstrukcjach narażonych na kontakt z wodą, oraz podkładki wykonane z metali kolorowych, m.in. z mosiądzu, miedzi czy aluminium.
Podkładki z oferty firmy Normazet wykonywane są według obowiązujących norm. Wśród nich, podobnie jak w przypadku śrub czy nakrętek, wyróżniamy niemiecką normę DIN, polską PN oraz międzynarodową ISO. W odróżnieniu od pozostałych elementów złącznych podkładki posiadają jednak odmienne oznaczenia klas wytrzymałości. Określa się je wielkością HV i występują w trzech klasach: 140 HV, 200 HV oraz 300 HV. Naturalnie wraz ze wzrostem klasy, rośnie również ich twardość.
W ujęciu ogólnym podkładki stalowe dzielimy na:
- płaskie - stosowane do zabezpieczania elementów przed zadrapaniem lub zgnieceniem w czasie zakręcania śruby,
- zabezpieczające przed odkręcaniem – odporne na silne wibracje,
- wyrównujące - stosowane dla wyrównania pochylenia elementu łączonego.
Do najbardziej powszechnych podkładek ze stali należą klasyczne podkładki okrągłe płaskie DIN 125. W naszej ofercie posiadamy je także w wersji powiększonej DIN 9021 lub 440, zgrubnej DIN 126 oraz pogrubionej DIN 7349. Polecamy także podkładki sprężyste DIN 127, które dzielą się na spiralne, ząbkowane, stożkowe, łukowe, faliste i wachlarzowe.
Wśród popularnych rodzajów podkładek wyróżnić możemy też podkładki klinowe DIN 434 oraz DIN 435, które znajdują zastosowanie w montażu ceowników i dwuteowników. Oferujemy również tzw. podkładki odginane, z noskiem umieszczonym wewnątrz albo na zewnątrz, które mogą występować w postaci jednołapkowej (DIN 93) lub dwułapkowej (DIN 463). W stałej ofercie mamy również podkładki dwuotworowe PN 82012, podkładki do sworzni DIN 1440 czy podkładki kwadratowe do konstrukcji drewnianych DIN 436.
W naszym bogatym asortymencie znaleźć można ponadto podkładki rzadziej spotykane, np. dystansowe DIN 988, które stosowane są podczas prac montażowych, m.in. przy szkleniu okien drewnianych. Dodatkowo posiadamy podkładki Schnorr oraz podkładki Nord-Lock, stosowane wówczas, gdy zawodzą lub nie w pełni spełniają swoją rolę tradycyjnie stosowane podkładki.
Jeśli masz jakieś pytania lub nie znalazłeś w poniższym wykazie tego, czego szukasz, skontaktuj się z nami pod numerem: (71) 354-49-11 bądź napisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nasi handlowcy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące naszej oferty i doradzą przy wyborze odpowiedniej podkładki do danej konstrukcji.